Maciej Kazimierz Sarbiewski - sylwetka

Sylwetka Macieja Kazimierza Sarbiewskiego
z Sarbiewa

      Które fakty mogły mieć istotny wpływ na sukces Macieja Kazimierza Sarbiewskiego? Które wydarzenia mogły zdecydować o tematyce jego utworów?

      Maciej Kazimierz Sarbiewski (urodzony 24 lutego 1595 w Sarbiewie koło Płońska, zmarły 2 kwietnia 1640 w Warszawie) pochodził z rodu szczycącego się herbem Prawdzic.
      W wieku dwunastu lat trafił do kolegium jezuickiego w Pułtusku. Trzeba tu nadmienić, że Pułtusk był w jakiejś mierze jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych, kulturowych i naukowych na Mazowszu (tutaj wykładali Jakub Wujek i Piotr Skarga, Andrzej Krzycki założył drukarnię - pierwszą na Mazowszu; tutaj działał od roku 1565 teatr).
      Następnie podjął studia na Akademii Wileńskiej i kolegium jezuickim w Braniewie.
      W roku 1622 został wysłany na studia do Rzymu, gdzie zyskał uznanie na dworze papieża Urbana VIII, z którego rąk otrzymał najwyższą nagrodę literacką świata - laur poetycki (poeta laureatus).
      W 1625 roku powrócił do Polski. Został profesorem teologii na Akademii Wileńskiej, a w roku w 1635 - królewskim kaznodzieją Władysława IV.
      Był nauczycielem poetyki i retoryki w kolegiach w Krożach, Płocku i na Akademii Wileńskiej. I właśnie na tej uczelni wileńskiej uzyskał w 1632 doktorat z filozofii, a następnie w 1636 - teologii.
      Jako poeta łaciński epoki baroku i jednocześnie uznany teoretyk literatury - zyskał światową sławę. Niestety, wraz z upływem czasu nie zyskał w swojej ojczyźnie należytego uznania.

Powrót na stronę MACIEJ KAZIMIERZ SARBIEWSKI