Pan Tadeusz - gatunki literackie


      Celem lekcji jest zdobycie przez uczniów umiejętności wskazywania obecności w Panu Tadeuszu wskazanych gatunków literackich i określanie funkcji tego rodzaju zabiegu artystycznego.

Epopeja

      Epopeja - utwór poetycki, wielowątkowy, z narratorem wszechwiedzącym, obecnością bohatera zbiorowego, z tematem dotyczącym momentu przełomowego dla danej zbiorowości.
      Pan Tadeusz jest napisany trzynastozgłoskowcem. Jest to utwór wielowątkowy (losy Jacka Soplicy powiązane z historią, wątki romansowe - Tadeusz, Telimena i Zosia, spór o zamek w powiązaniu z konfliktem między Soplicami a Horeszkami, ...). Narrator jest wszechwiedzący, rekonstuuje przeżycia wewnętrzne bohaterów, spogląda na świat z pewnej perspektywy - aczkolwiek zdarzające się pewne przemilczenia, dotyczące np. losów majora Płuta.
      Obok wyrazistych typów bohaterów indywidualnych pojawia się bohater zbiorowy - szlachta soplicowska.
      Przełomowość wiąże się z ważnymi wydarzeniami historycznymi (pojawienie się wojsk napoleońskich, Legionów Polskich z generałem Janem Henrykiem Dąbrowskim), ale również dotyczy faktu, że Mickiewicz opisuje świat, który jest "ostatni" w takim kształcie i już schodzi, a właściwie zszedł z areny dziejów.



Powrót na stronę główną PAN TADEUSZ