Elżbieta Cherezińska Królowa

O powieści historycznej
Królowa Elżbiety Cherezińskiej

Mieszko I - twardy wizjoner

      Można zostać skutecznym władcą, ale koszt jest wysoki. Synowie i córki Mieszka I byli składnikami tego kosztu i - chociaż działo się to wbrew ich woli - z czasem uświadamiali sobie dalekosiężność wizji Mieszka I, który w bólach i krwi tworzył zręby swojego państwa. A krew się lała - często własnymi rękami usuwał kapłanów starej wiary. Wyglądało na to, że znikają w tajemniczych okolicznościach, tymczasem władca realizował swój polityczno-religijny. Innego wyjścia nie było.
      Co prawda losy Mieszka były przedstawione w poprzedniej powieści, to jednak w Królowej zostały przypomniane jeszcze raz, kiedy to jeden z kasztelanów opowiada Świętosławie nie tylko o księciu Mieszku I, ale też o jego przodkach.

Powieść o Świętosławie (Sigrida Storrada)

      Książka zatytułowana Królowa jest kontynuacją powieści Harda.
      Córka Mieszka I Świętosława - po nierozważnym odrzuceniu oświadczyn miłowanego przez nią Olafa Tryggvasona - zostaje żoną króla Danii Svena Widłobrodego. Jest to para gwałtowna, skonfliktowana. Po próbie ostrzeżenia Olafa przed najazdem Svena zostaje zdradzona przez nich, któremu wyspowiadała się ze swej wielkiej miłości do Olafa. Ten zostaje pokonany między innymi wskutek zdrady syna Świętosławy Olofa (młodego króla Szwecji) i z powodu zdrady Sigvalda, przywódcy jomswikingów.

Poznań, Gniezno, Bodzia, Kałdus ...

      W powieści rekonstruowana jest sieć ważniejszych miejsc państwa polskiego czasów Bolesława Chrobrego. Trafiamy tu oczywiście i do Gniezna, i do Poznania, ale także do miejscowości, które dzisiaj są maleńkimi wioskami, ale na początku XI wieku pełniły rolę ważnych punktów administracyjno-gospodarczych (Bodzia, Kałdus).

Powrót na stronę ELŻBIETA CHEREZIŃSKA