Bohaterowie Wesela i ich fantazmaty
Pan Młody - Hetman (Franciszek Ksawery BranickiPierwowzorem Pana Młodego jest Lucjan Rydel, poeta krakowski, tłumacz Iliady (do której grafikę opracował Stanisław Wyspiański). Był chłopomanem, którego fascynacja wsią miała bardzo naiwny charakter. Jego wybranka ze wsi (pierwowzorem Panny Młodej jest Jadwiga Mikołajczykówa) stanowiła spełnienie młodzieńczych wyobrażeń o pięknej pannie przypominającej lalkę z Sukiennic w stroju ludowym.
Dziad - Upiór (Jakub Szela)
Jakub Szela, pierwowzór Upiora, przywódca rabacji galicyjskiej, buntu chłopskiego przeciw szlachcie, przygotowującej powstanie i - paradoksalnie - planującej zwrócenie uwagi na sytuację chłopską; rabację prowokowała administracja austriacka; powstanie chłopskie, którego celem była likwidacja pańszczyzny, musiała w następnym etapie wygaszać ta sama administracja; Szela otrzymał w nagrodę 30-morgowe gospodarstwo i był pod nadzorem policji).
Motywem powtarzającym się w wypowiedzi Upiora jest kubeł wody, który symbolizuje pragnienie oczyszczenia się z win, zmycia brudu - co oczywiście jest nieosiągalne dla tego, który mordował, a potem jeszcze był nagradzany.
Upiór ukazuje się Dziadowi, który pamięta czasy rabacji galicyjskiej, o czym przypomina Ojcu.
Powrót na stronę główną WESELE