Antoni Libera Madame

Powieść inicjacyjna

      W powieści inicjacyjnej nasycenie tekstu materią życia autora nabiera szczególnego charakteru i podszyte jest jedynym w swoim rodzaju konglomeratem młodzieńczych emocji ujętych w ramy dojrzałego umysłu, który nadaje swoim wspomnieniom coś, co można porównać do pulsującego połączenia między przeszłością a teraźniejszością.

Trzy poziomy narracji w powieści Madame

      Poziom pierwszy stanowi wątek młodzieńczej miłości narratora-bohatera, zafascynowanego piękną i zarazem tajemniczą kobietą, która jest dyrektorką jednej z warszawskich szkół średnich, a jednocześnie uczy języka francuskiego.
      Warstwa druga dotyczy właściwie tła, czyli Warszawy lat 60. XX w., która została przedstawiona w konwencji realistycznej i w sposób wierny rzeczywistości (był to okres tak zwanej małej stabilizacji, wyzwalającej u znacznej części społeczeństwa pragnienia życia takiego, jakie prowadzili ludzie na Zachodzie).
      Te dwa elementy pozwoliły na podjęcie próby odpowiedzi autora książki na pytanie o mechanizmy transformacji historii, życia jednostkowego i społecznego w opowieść mitologizującą rzeczywistość.
      Trzeci poziom to odniesienia narracyjnego to spojrzenia w przeszłość, na przykład na czasy wojny domowej w Hiszpanii w latach 30. XX wieku oraz na czasy okupacji we Francji.

Powrót na stronę ANTONI LIBERA