Wypracowanie o człowieku szukającym swojej drogi
Człowiek szukający swojej drogiW pracy odwołaj się do:
• Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego
• innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki
• wybranych kontekstów.
W przestrzeni kultury natrafiamy regularnie na motyw poszukiwania przez człowieka swojej drogi życiowej. Już w Księdze Rodzaju odnajdujemy ten problem w momencie, gdy po zerwaniu owocu z drzewa poznania dobra i zła, Adam i Ewa zostają wygnani z raju. To symboliczne sprzeniewierzenie się Bogu wiązało się z wyborem określonej drogi, z czego Adam nie zdawał sobie sprawy, ulegając Ewie. Zamiast rajskich ścieżek i bezpiecznego kręcenia się w kółko w idealnej przestrzeni, człowiek zostaje zmuszony do opuszczenia tej rajskiej przestrzeni i rozpoczyna wędrówkę w nieznane, mimo że jest do tego zupełnie nieprzygotowany.
Jak widać, nie zawsze jest tak, że swoją drogę życiową wybiera się świadomie. Powyższy przykład pokazuje, że bywa inaczej.
W przypadku głównego bohatera Nie-Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego możemy mówić o analogicznym, nie do końca przemyślanym i impulsywnym wyborze drogi życiowej w momencie, kiedy hrabia Henryk miał już ustabilizowane życie rodzinne i dobrą pozycję społeczną. Młodzieńcze ideały, wyobrażenia i pragnienia wzięły górę, kiedy postanowił porzucić dom i ruszył za niezwykłą Dziewicą, uosabiającą to wszystko, czego pożądał.
Krasiński dokonał w ten sposób krytyki płytko rozumianych wartości: poezji złudnej, która nie wynika z piękna duchowego, lecz szuka poklasku w świecie; miłości opierającej się na ułudzie i powierzchowności, pozbawionej prawdziwej głębi i siły.
Kolejny etap życia Męża to decyzja o przyjęciu przywództwa arystokracji. Wybór tej drogi był świadomy, ala nie do końca odpowiedzialny. Gdyby ludzie z obozu arystokracji wiedzieli, że decyzje w ich imieniu będzie podejmował życiowy straceniec, człowiek, któremu nie zależy już na życiu, z pewnością zastanowiliby się na wybraniem takiego wodza.
Wielu bohaterów literackich będzie poszukiwało swojej drogi życiowej w trudnych okolicznościach historii, która rozpęta społeczne żywioły. Do takich postaci należy Seweryn Baryka oraz jego syn Cezary - główny bohater Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.