Władca dobry - władca zły a losy państwa (Mkabet

Wypracowanie o wpływie moralności władców na losy państwa (Makbet)

Władca dobry - władca zły a losy państwa
W pracy odwołaj się do:
Makbeta Szekspira
• innego utworu literackiego – może to być również utwór poetycki
• wybranych kontekstów.


      Historia ludzkości dostarczyła nazbyt wielu przykładów unaoczniających, jak ogromny wpływ na bieg wydarzeń i losy państw mają władcy. Historia dwudziestego wieku obfituje w uzasadnienia tej tezy i to samo dotyczy współczesności. W obydwu przypadkach widzimy przeogromny wpływ przywódców państw totalitarnych na dzieje świata.
      To, co się stało ze Szkocją rządzoną przez szalonego Makbeta, jest także literackim potwierdzeniem powyższej tezy. Jednak Szekspir skupił się nie tyle na zobrazowaniu tego, co się dzieje w państwie zdesperowanego tyrana, ile na przedstawieniu mechanizmów zmiany osobowości i systemu wartości człowieka, który ze znakomitego rycerza, docenianego przez swojego króla, szanowanego przez rycerstwo i społeczeństwo, zmienia się w opętanego żądzą władzy człowieka, który rzeczywiście osiąga cel, zdobywa wszystko, czego chciał, po czym upada tak głęboko, jak tylko może upaść człowiek.
      Jeśli władca jest wyposażony w cechy właściwe, takie jak odpowiedzialność, sprawiedliwość, odwaga w działaniu, mądrość, wówczas losy państwa - nawet w sytuacjach zagrożeń różnego rodzaju - wyglądają inaczej.
      Takim skrajnym pozytywnym przykładem z Makbeta jest król Edward, który urastał do rangi władcy świętego, jako że posiadał moc uzdrawiania - leczył swój lud z tak zwanych skrofuł (gruźlica węzłów chłonnych). Naród go ubóstwiał. Jakiż kontrast z Makbetem!
      Odwołując się do kontekstu historycznego, mieliśmy w Polsce wielu władców dobrych. Takim wybornym przykładem jest Kazimierz Wielki, który zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Szkoda, że był to ostatni władca z dobrze postrzeganej dynastii piastowskiej.


Powrót na stronę JAK PISAĆ WYPRACOWANIE