ROZPRAWKA: Czy człowiek decyduje o swoim losie? Rozprawka w oparciu o Króla Edypa Sofoklesa
Odnieś się do całego utworu i innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.Proponowany temat rozprawki można ująć w bardziej rozbudowany sposób, ale nie powinniśmy tego robić w ramach pracy klasowej, lecz raczej jako ćwiczenie lub praca domowa. Oto przykład takiego poszerzonego tematu. Istotnym celem takiego działania będzie rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Król Edyp Sofoklesa to utwór mówiący wiele o życiu człowieka, który dokonuje wyborów, myśląc, że sam decyduje o swoim losie. Jaką prawdę na ten temat chce powiedzieć Sofokles? Odpowiadając na to pytanie, dokonaj interpretacji poniższych fragmentów, zwracając uwagę na różne role społeczne, w jakie wchodzi główny bohater. Odnieś się do całości utworu.
Wstęp do rozprawki na podstawie fr. Króla Edypa Sofoklesa
Ludzie na przestrzeni epok najczęściej byli skłonni wyrażać przekonanie, że są w stanie decydować o swoim losie. Najtrafniej wyraża to hasło renesansu, które można sparafrazować słowami: "Człowiek jest kowalem swojego losu".Teza interpretacyjna do rozprawki
Propozycja 1.Człowiek nie ma wpływu na swój los. O jego losie decydują siły potężne i bezwzględne, w których ręku człowiek jest jedynie igraszką. Ale czasami decydują za nas inni, którzy z takich czy innych powodów mają istotny wpływ na nasz los. Obydwie te sytuacja znajdują swoje odzwierciedlenie w Królu Edypie Sofoklesa.