Ryszard Kapuściński, Cesarz

Interpretacja książki Cesarz Ryszarda Kapuścinskiego

Jak opisać dwór Hajle Sellasje

      Ryszard Kapuściński mógł opisać dwór cesarza Etiopii w reportażu przezroczystym, to znaczy poprzez język, który w możliwie maksymalny sposób nie skupi uwagi odbiorcy na sobie, lecz na przedstawianej rzeczywistości.
      Tak się jednak nie stało. Kapuściński ingeruje w strukturę języka, wykorzystując jego energię do swoich celów. Energia języka ma swoje źródło w wypowiedziach bohaterów reportażu. Dzieje się tak w sposób naturalny. Etiopczycy, często dworzanie Sellasje, ujawniają swoje życie i doświadczenie poprzez materię słowa. To właśnie ich horyzont przeżyć, osądów, spostrzeżeń i emocji odsłania z tych nagromadzonych perspektyw prawdę o przestrzeni władcy i jego otoczeniu.
      Ten sam problem można opisać jeszcze inaczej. Kapuściński obdarza bohaterów reportażu głosem narracyjnym. Z jednej strony mamy więc do czynienia z opisem rzeczywistości z określonego punktu widzenia, z drugiej - odsłonięta zostaje mentalność, psychika i system wartości rozmówców (narratorów), współtworzących strukturę hierarchii dworskiej cesarza, a to prowadzi do odsłonięcia prawdy o mechanizmach rządzących tym światem władzy.
      Jednak narrator autorski, nadrzędny, ten, który oddaje głos narratorski wybranym postaciom, też jest obecny.

Kapuściński w Addis Abebie - czas wydarzeń

      Ryszard Kapuściński przyjechał do Addis Abeby w połowie maja 1963 roku. W swojej relacji cofa się do początków panowania Hajle Sellasje, czyli roku 1930. Cytuje nawet relację dziennikarza, niejakiego Evelyna Waugha, który w 1930 roku oglądał w Addis Abebie koronację cesarza.
      Relacja zostaje doprowadzona do końca panowania cesarza, zdetronizowanego 12 września 1974 roku.

Powrót na stronę RYSZARD KAPUŚCIŃSKI