Wartości - ich wpływ na życie człowieka

Jak pracować na godzinie z wychowawcą nad wartościami?

      Rozmowa o wartościach nie powinna mieć charakteru abstrakcyjnego. Konieczna jest rozmowa o konkretnych wartościach, o ich wyborze lub odrzuceniu. Ważne jest uzasadnienie owego wyboru i odrzucenia. Z tego też powodu najważniejszym elementem lekcji powinno być wysondowanie owych wartości.
      Celem lekcji jest uświadomienie uczniom, jak ważną kwestią w życiu człowieka jest posiadanie czytelnych wartości, które decydują o naszych wyborach, dążeniach i celach życiowych.

Przebieg lekcji:
1. Praca indywidualna z kartami zawierającymi sugerowane wartości, które uczniowie porządkują hierarchicznie, z możliwością dopisania nowych wartości.
2. Dyskusja o wartościach.
3. Analiza listy wartości Anthonyego Robbinsa i porównanie jej z jego listą nowych wartości.

Lista wartości - karta pracy

1. Sporządź listę wartości zaczynając od najważniejszej. Przedstawiona niżej lista jest ułożona alfabetycznie. Możesz oczywiście wpisać taką wartość, której na liście nie dostrzegasz — wówczas ją podkreśl.
1. ……………………………………………………………….
2. ……………………………………………………………..
3. ……………………………………………………………….
4. ……………………………………………………………….
5. ……………………………………………………………….
6. ……………………………………………………………….
7. ……………………………………………………………….
8. ……………………………………………………………….
9. ……………………………………………………………….
10. ……………………………………………………………….

bezpieczeństwo, elastyczność (otwartość na zmiany), empatia, harmonia (spokój wewnętrzny), hojność, kreatywność, lojalność, mądrość, miłość, odpowiedzialność, odwaga, osiągnięcia, pasja, prawość (uczciwość), przebaczenie, przygoda, przyroda, radość, rozwój, rzetelność, siła, sukces, szacunek dla innych, szczęście, sztuka, troska o innych, wdzięczność, wiedza, wkład w życie innych, wolność, wytrwałość, zabawa, zdrowie.

2. Zastanów się, co zmieniłoby się w Twoim życiu, gdybyś zmienił/-ła hierarchię lub gdybyś wyeliminował/-ła jaką wartość lub wprowadził/-ła na listę zupełnie nową. Zapisz swoje spostrzeżenia.

Lista wartości karta pracy PDFPowrót na stronę główną polskimatura.pl