Adam Mickiewicz Droga nad przepaścią w Czufut-Kale

Interpretacja sonetu
Droga nad przepaścią w Czufut-Kale
Adama Mickiewicza

Wstęp do interpretacji sonetu Droga nad przepaścią w Czufut-Kale

      Propozycja I

      Kultura Orientu niezwykle fascynowała romantyków swoją oryginalnością, odmiennością i kolorytem intensywnie oddziałującym na zmysły. Równiez fascynująca była przyroda orientalna.
      Adam Mickiewicz - zesłany po procesie filomatów i filaretów w głąb Rosji - odbył wycieczkę na Krym. Literackim owocem tego doświadczenia był cykl zatytułowany Sonety krymskie, z których pochodzi interpretowany utwór.

Teza interpretacyjna do sonetu
Droga nad przespaścią w Czufut-Kale

      Wiersz przedstawia reakcję podróżnika reprezentującego kulturę Zachodu na kontakt z przyrodą krymską. Zetknięcie się ze światem Orientu wywołuje refleksje na temat tego, czym jest byt. Poeta sięga po gatunek sonetu i wykorzystuje go w bardzo oryginalny sposób.

Argumenty w powiązaniu z określaniem funkcji środków artystycznych

Pielgrzym i jego przewodnik

      W utworze pojawia się dwójka bohaterów lirycznych prowadzących dialog. Dominuje wypowiedź Mirzy obejmująca trzy strofy. Pielgrzym wypowiada się w strofie zamykającej utwór.
      Mirza to ktoś więcej niż przewodnik po świecie orientalnym (Tatarzy używają określenia "mirza" w odniesieniu do księcia, ale słowo to określa również ludzi mądrych i szanowanych w przestrzeni tatarskiej).
      Mimo licznych napomnień Mirzy troszczącego się o bezpieczeństwo podróżnika, ten ostatni okazuje się być ryzykantem, który lubi prowokować los. Pielgrzym jest przedstawicielem kultury Zachodu, ale chyba ważniejsze jest to, że jest romantykiem.

Poza granicami bytu

      Przyroda jest dla romantyków bytem. Bardzo często jej krańce są miejscami granicznymi, za którymi można odczuć obecność Boga.

Struktura sonetu Droga nad przepaścią w Czufut-Kale

      Utwór ma strukturę dialogu, co dla gatunku dialogu jest rozwiązaniem na wskroś nowatorskim. Mickiewicz nie dokonał też podziału utworu na część opisową i refleksyjną.

Droga nad przepaścią w Czufut-Kale - tekst



Powrót na stronę ADAM MICKIEWICZ