Remigiusz Mróz

Przepis na dobry kryminał

      Znakomity przepis na dobry kryminał - a właściwie na serie dobrych kryminałów - opracował Remigiusz Mróz.
1. Akcja powinna rozgrywać się w rozpoznawalnym czasie historycznym. U Mroza jest to bardzo często współczesność (np. Rewizja to mniej więcej 2015-2016 rok, ale ma też na koncie powieść Świt, który nie nadejdzie - tu akcja rozgrywa się w okresie międzywojennym.
2. Bohater powinien być problemowy, no na przykład może być alkoholikiem - jak Chyłka w Rewizji, przy czym chodzi o stworzenie kontrastu między upadkiem tego rodzaju a wielkością moralną prawniczki, która w stanie upojenia jednak naraża życie, by dotrzeć do prawdy. Jest to więc kontrast wyjątkowy i niepowtarzalny.
3. Trzeba pokazać zwyrodnialców, którzy przez długi czas wygrywają w każdym obszarze życia: stają się biznesmenami, manipulują prokuratorami, decydują o wszystkim - niczym Piotr Langer w Rewizji.
4. Należy ubogacić tok akcji pewną dawką wiedzy kulturowej - w przypadku Rewizji będzie to oznaczało przybliżenie historii Cyganów, ich specyfiki kulturowej i mentalnej oraz problemów dotyczących funkcjonowania w Polsce.

Jakie kwestie podejmuje Mróz w swoich powieściach kryminalnych?

Chyłka. Zaginięcie

Ekspozycja

Ekstremista

Hashtag

Kasacja

Parabellum 1. Prędkość ucieczki

Przewieszenie

Rewizja

Trawers


Strategie pisarskie Remigiusza Mroza

      Remigiusz Mróz stosuje dwie strategie w swoich powieściach: powtarza i zaskakuje. Powtarzalność dotyczy rysów osobowości, charakteru i temperamentu bohaterów, zaś zaskoczenie wynika ze świetnych pomysłów dotyczących kierunku rozwoju akcji.

Powrót na stronę AUTORZY-TEKSTY